rok szkolny 2012/2013

BEZPIECZNA SZKOx - BEZPIECZNY UCZE

W tym roku szkolnym nasza szko豉 otrzyma豉 tytu: BEZPIECZNEJ SZKOΧ.

Od 15 wrzenia 2012 r. do 25 stycznia 2013 r. nasza szko豉 wykonywa豉 zadania przewidziane do realizacji w ramach konkursu  Bezpieczna Szko豉 Bezpieczny Ucze.

Najpierw w klasach zosta造 przeprowadzone debaty uczniowskie nt. Pa雟two, prawo, spo貫cze雟two. Uczniowie uczyli si rozumienia poj耩 z zakresu edukacji obywatelskiej oraz kszta速owania postaw i uczu patriotycznych.

Nast瘼nie uczniowie mogli wzi寞 udzia w szkolnym konkursie ph.: To my wsp鏊nie tworzymy  wiat (poprawiamy relacje mi璠zyludzkie). Przyst瘼uj鉍 do konkursu mieli mo磧iwo wykazania si umiej皻nociami w dziedzinie plastycznej, fotograficznej i literackiej. W takiej formie wyrazili co powinno si zmieni w ich otoczeniu, by czuli si bezpiecznie. Prace uczni闚 ujawni造, jak wa積e jest poczucie bezpiecze雟twa by m鏂 篡, uczy si, pracowa i rozwija.

Przez pierwszy semestr odbywa造 si r闚nie cyklicznie godziny wychowawcze i spotkania z pedagogiem i psychologiem szkolnym dotycz鉍e szeroko rozumianej tematyki bezpiecze雟twa.

Podj瘭imy r闚nie tematyk dotycz鉍 bezpiecze雟twa w sieci oraz udzielania pierwszej pomocy. Realizacja tematu: Bezpiecze雟two w sieci odby豉 si na zaj璚iach informatyki. Uczniowie klas I gimnazjum z tematyk pierwszej pomocy zostali zapoznani na zaj璚iach edukacja dla bezpiecze雟twa, a pozosta貫 klasy na zaj璚iach biologii. By造 to zaj璚ia praktyczne, zako鎍zone testem lub prezentacj nabytych umiej皻noci.

Tematyka konkursu Bezpieczna Szko豉 Bezpieczny Ucze jest bardzo wa積a, poniewa poczucie bezpiecze雟twa  jest istotnym elementem 篡cia ludzkiego. Podj璚ie tej tematyki, cz瘰te rozmowy z uczniami, uwiadamianie im, jak bardzo jestemy odpowiedzialni za bezpiecze雟two swoje i innych pozwoli na unikni璚ie przynajmniej czci wypadk闚 oraz popadania w r騜nego rodzaju problemy i konflikty. Z pewnoci przyczyni造 si do tego spotkania z przedstawicielami Policji, Stra篡 Po瘸rnej, psychologiem, pedagogiem. By造 one wartociowe zar闚no dla uczni闚, jak dla nauczycieli oraz rodzic闚.

Podsumowaniem by這 zorganizowanie w szkole Dnia Bezpiecze雟twa, kt鏎y odby si 24 stycznia 2013 r. Gocilimy wtedy przedstawicieli policji, stra篡 po瘸rnej i ratownik闚 medycznych.