rok szkolny 2013/2014

XXXVII EDYCJA KONKURSU RECYTATORSKIEGO WARSZAWSKA SYRENKA - ETAP SZKOLNY

Marzec to w naszym gimnazjum miesi鉍 poezji, wi皻o kultury 篡wego s這wa, a wszystko zaczyna si od eliminacji szkolnych Warszawskiej Syrenki. W tym roku na scenie zaistnia這 29 recytator闚.

Ola Bachorz s這wami Szymborskiej m闚i豉 o mi這ci od pierwszego wejrzenia, Julia Dawidek zaprezentowa豉 refleksyjnego Herberta, Natalia Kulis om闚i豉 mary senne, Ola Rasztawicka dzieci璚e rozterki. Julia Ruszkowska przedstawi豉 篡cie w r騜nych kolorach, za Olek Steczkowski ukaza codzienno w krzywym zwierciadle - groteskowo, nonszalancko i z kpin. Zupe軟ie o czym innym, bo o patriotyzmie i walce o wolno recytowa Jan Walczak. O dzieci璚ych fantazjach przekonywa豉 Weronika Szwed. Ilu recytator闚 z klas pierwszych tyle samo wizji, refleksji i spostrze瞠.

Uczniowie klas drugich to prawdziwy poetycki miszmasz. Marek Chmielewski m闚i o patriotymie, wierze i obowi頊kach wobec ojczyzny. Oskar Damaziak i podobna wymowa, bo odwaga, m瘰two, waleczno obro鎍闚 Reduty Ordona. Podobnie Patrycja Konarska ukazuj鉍a tragizm pokolenia Kolumb闚. O kobiecie ostrej, zdecydowanej i czasami bezwzgl璠nej opowiada豉 Patrycja Kami雟ka, a o kobiecie na zakr璚ie i jej 篡ciowych rozterkach Agnieszka Kami雟ka. Damian M造narczyk przekonywa o zaletach bycia ch這pakiem, za Gabrysia Go造雟ka ukaza豉 ulotno, erotyzm, delikatno czyli uczucia zakochanej dziewczyny- kobiety. Adrian Idzikowski przestrzega idiotka plus kretyn to niebezpieczny zwi頊ek. Gabrysia Cielikiewicz dawa豉 wskaz闚ki, jak rozpozna prawdziw mi這. I tak wszystko przemija czyli ulotno chwili w rytmie o tak, o tak recytowa豉 Ola ㄆkasiak. W nastroju nihilistycznym pokoju samob鎩cy, pokoju odbijaj鉍ym wn皻rze nieszczliwego cz這wieka wyst雷i豉 Karolina Maria雟ka. Nastr鎩 prze豉ma Miko豉j Gmurski, m闚i鉍 tkliwie i dynamicznie o liryce, a Anna Sici雟ka w璠ruj鉍 s這wami ladami dzieci雟twa. Wszystkich rozbawi Adrian Koziarek opowiadaj鉍 o natarczywej pluskwie i Krzysiek Luba雟ki oraz mr闚ki, 簑ki, wierszcze czyli leny mecz z atakuj鉍 stonog d逝go wi嘀鉍 sznurowad豉. Umiech wywo豉 te S這wik i Pani S這wikowa, kt鏎ych Ola Kowalska przenios豉 w dzisiejsz rzeczywisto celebryt闚.

Recytatorzy klas trzecich to cztery zdecydowane pewne siebie dziewczyny. Malwina Gabrylewicz zakpi豉 z irracjonalnej rzeczywistoci, m闚i鉍 niezwykle o zwyk貫j dziurze. Julia Matusiak szpera豉 w szufladzie serca m篹czyzny kolekcjonera. Weronika Szyma雟ka rozprawia豉 o portkach trz瘰鉍ych czyli dolnymi okryciami m篹czyzn, a Patrycja 畝rnoch o wewn皻rznym rozdarciu Wacia. Jak wida groteskowo codziennoci, m篹czyzn to ulubiony temat recytuj鉍ych trzecioklasistek.

29 recytator闚 udowodni這, 瞠 poezja 篡je dop鏒y, dop鏦i j czytamy i m闚imy, dop鏦i j czytamy i m闚imy, dop鏦i nas intryguje, zachwyca, przera瘸, rozbawia, inspiruje , a reakcje s逝chaczy s 篡we i spontaniczne.

Jury zdecydowa這, 瞠 nasze gimnazjum b璠zie reprezentowa這 w etapie gminnym Ola Bachorz i Julia Dawidek (op. M. Barcikowska) i Weronika Szwed (op. M. Naduk) uczniowie klas pierwszych, Marek Chmielewski, Gabrysia Go造雟ka, Krzysztof Luba雟ki i Adrian Koziarek (op. M. Naduk) uczniowie klas drugich oraz Julia Matusiak uczennica klasy trzeciej (op. E. R騜ok).