rok szkolny 2013/2014

XV OTWARTY TURNIEJ JEDNEGO WIERSZA IM. ZIEMOWITA SKIBI垶KIEGO SREBRNA SZYSZKA

31 maja odby豉 si pi皻nasta edycja Otwartego Turnieju Jednego Wiersza im. Ziemowita Skibi雟kiego Srebrna Szyszka w Mi璠zyborowie. Organizatorami imprezy byli: Zwi頊ek Literat闚 Polskich, W鎩t Gminy Jaktor闚, Gimnazjum im. Karola Wojty造 w Mi璠zyborowie, Starostwo Grodziskie i Stowarzyszenie Przyjaci馧 Wydm Mi璠zyborowskich. Impreza na sta貫 wpisa豉 si ju w kalendarz wydarze literackich rodkowej Polski. Jurorami w Mi璠zyborowie byli tak znani poeci i krytycy literaccy jak np. Jacek Dehnel, Darek Foks, Marek Wawrzkiewicz, Bohdan Urbankowski, Robert Miniak, a w tym roku jeden z trzech najbardziej znanych w Polsce krytyk闚 literackich dr Karol Maliszewski, wyk豉dowca na Uniwersytecie Wroc豉wskim.

Jury turnieju w tym roku stanowili: Karol Maliszewski (przewodnicz鉍y), Robert Miniak, Jerzy Paruszewski, Jerzy Jankowski. I nagroda wynosi豉 500 z; II nagroda - 400 z; III nagroda - 300 z; wyr騜nienia by造 po100 z. Turniej prowadzi jego tw鏎ca i organizator Jerzy Jankowski.

W trakcie imprezy odby豉 si te promocja ksi嘀ki Szyszki i wiersze, antologii wierszy juror闚 konkursu i jego laureat闚 z lat 2000 2013, w sumie w antologii s utwory 31 poet闚, w tym zdobywc闚 i nominowanych do tak presti穎wych nagr鏚 jak Silesius, Nagroda Literacka Gdynia, Angelus, Paszport Polityki czy Nagroda Literacka Nike.

W tym roku do konkursu zg這si這 si rekordowo wielu autor闚, bo a 44 osoby. Nagrodzeni to:

I miejsce Anna Mi貫k (Kielce)

II miejsce Kacper P逝sa (Pabianice)

III miejsce Marcin Miksza (Warszawa)

wyr騜nienia zdobyli:

- Ma貪orzata Ciechomska (Grodzisk Mazowiecki)

- Rafa Maciszewski (砰rard闚)

- Przemko Janiszko (Warszawa)

Wr鏚 44. poet闚 w konkursie znaleli si autorzy z wielu miejscowoci m.in. Warszawy, Mi璠zyborowa, 砰rardowa, Kielc, Piaseczna, Tomaszewa, Sochaczewa, Grodziska Mazowieckiego, Bia貫j Rawskiej. Patronem konkursu w Mi璠zyborowie jest dr Ziemowit Skibi雟ki (1945 2006), pisarz, poeta, krytyk literacki, wyk豉dowca akademicki, cz這nek Zwi頊ku Literat闚 Polskich, a potem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wsp馧tw鏎ca 篡cia literackiego rodkowej Polski m.in. υdzi, 砰rardowa, Skierniewic, υwicza, Sieradza, Zdu雟kiej Woli, Podd瑿ic, zna這 go te kilku autor闚 z Mi璠zyborowa. Ziemowit Skibi雟ki urodzi si 16 stycznia 1945 roku w Podd瑿icach. Studiowa na Uniwersytecie 鏚zkim na Wydziale Filozoficzno-Historycznym, po studiach pracowa m.in. w Mi璠zywydzia這wym Studium Nauk Politycznych Uniwersytetu 鏚zkiego. W 1975 roku za krytykowanie socjalizmu i PRL zosta zawieszony w czynnociach, a w 1978 roku wyrzucony z uniwersytetu. Po interwencjach Zwi頊ku Literat闚 Polskich w 1980 roku zosta zatrudniony w Zak豉dzie Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa w υdzi. W 1979 roku obroni doktorat. Od 1994 roku pracowa w Mazowieckiej Wy窺zej Szkole Humanistyczno - Pedagogicznej w υwiczu. Przeprowadzi si do D鉉rowy Zdu雟kiej ko這 υwicza. Prowadzi zaj璚ia m.in. z filologii polskiej, analizy dzie豉 literackiego. Pogarszaj鉍y si stan zdrowia uniemo磧iwi mu prac naukow i pedagogiczn. Doktor Ziemowit Skibi雟ki po ci篹kiej chorobie zmar 10 lutego 2006 roku, zosta pochowany w rodzinnych Podd瑿icach ko這 υdzi. Prasowy debiut poetycki Ziemowit Skibi雟ki mia w 1958 roku, debiut ksi嘀kowy za w 1965 roku. Jego najbardziej znan ksi嘀k jest zapis rozmowy-rzeki z cenionym pisarzem Zygmuntem Kubiakiem. Ksi嘀ka nosi tytu Zwierciad這 r鏚ziemnomorza i jest niezwyk造m zapisem rozmowy dw鏂h erudyt闚, humanist闚, autorytet闚 i znawc闚 wiata staro篡tnego. Liczni autorzy z 砰rardowa, Mi璠zyborowa mieli mo磧iwo kontaktowa si z dr Ziemowitem Skibi雟kim w latach 1997 2006. Od 2006 roku, za zgod rodziny zmar貫go poety, Otwarty Turniej Jednego Wiersza Srebrna Szyszka w Mi璠zyborowie przyj像 za patrona Ziemowita Skibi雟kiego. Trwaj starania o nazwanie imieniem Ziemowita Skibi雟kiego jednej z ulic Mi璠zyborowa.

Tegoroczna impreza literacka w Mi璠zyborowie zosta豉 bardzo dobrze oceniona przez juror闚 konkursu, organizatorzy tak瞠 s zadowoleni, g堯wnie z dw鏂h powod闚. Pierwszy to najwi瘯sza jak do tej pory frekwencja wr鏚 poet闚, a tak瞠 du瘸, oko這 80.osobowa widownia. Drugi to bardzo dobrze odebrana antologia, gdzie zaprezentowa這 si a 31 wsp馧czesnych poet闚. W antologii znalaz造 si utwory takich poet闚 jak: Marek Wawrzkiewicz, Darek Foks, Kacper P逝sa, Jacek Dehnel, Bohdan Urbankowski, Andrzej Wo這sewicz, Robert Miniak, Jerzy Paruszewski, Jerzy Jankowski, Pawe Kubiak, Vladan Stamenkowi, Lam Quang My, Piotr Macierzy雟ki, Ewa Kowalczyk, Rafa Maciszewski, Jacek Karolak, Zbigniew Mys這wiecki, Emil Jastrz瑿ski, Konrad Ciok, Pawe 璚zuk, Magdalena Orzechowska, S豉womir Sadowski, Dorota Ryst, Robert Kania, Hanna Urbankowska, Sebastian Ignacy Racz, Piotr ㄨczy雟ki, Tadeusz Hutkowski, S豉womir P豉tek, Karol Maliszewski, Marek Boczek.

Bardzo ciekawie m闚i w trakcie swojego wyst雷ienia Karol Maliszewski. Jego dorobek krytyczno-literacki budzi ogromny szacunek, a jako juror setek konkurs闚 ma doskona造 przegl鉅 tego co dzieje si obecnie we wsp馧czesnej poezji. Swoje wiersze czytali te: Robert Miniak, Jerzy Jankowski i Jerzy Paruszewski.

Na sali obecny by w鎩t Maciej liwerski oraz dyrektor Dariusz Grabowski. Za rok kolejna Srebrna Szyszka.

Jerzy Jankowski