rok szkolny 2017/2018

KAROLINKI - IMIENINY PATRONA GIMNAZJUM KAROLA WOJTYΧ

Pytanie o to, kim jestem, stawiacie sobie zapewne ju od dawna. Jest to pytanie poniek鉅 najciekawsze. Pytanie podstawowe. Jak miar mierzy cz這wieka? Czy mierzy go miar si fizycznych, kt鏎ymi dysponuje? Czy mierzy go miar zmys堯w, kt鏎e umo磧iwiaj mu kontakt z zewn皻rznym wiatem? Czy mierzy go miar inteligencji, kt鏎a sprawdza si poprzez wielorakie testy czy egzaminy? Odpowied dnia dzisiejszego () wskazuje dwie miary: Cz這wieka trzeba mierzy miar serca, sercem! () (fragmenty przem闚ienia ze spotkania z m這dzie蕨 przy kociele w. Anny, Warszawa, 3 czerwca 1979 r.)

Powy窺zymi s這wami Jana Paw豉 II uczniowie rozpocz瘭i wsp鏊ne spotkanie dyrekcji szko造, nauczycieli i gimnazjalist闚 przy tablicy pami靖kowej naszego patrona. Karol Wojty豉 obchodzi imieniny 4 listopada, a  jego patronem by 篡j鉍y w XVI w. w. Karol Boromeusz, arcybiskup Mediolanu.

W pi靖ek 3 listopada uczniowie klasy 3C, wraz z p. Alicj Proniewsk Witczak oraz p. Agnieszk Chmieleck, przygotowali kr鏒ki program artystyczny upami皻niaj鉍y imieniny Karola Wojty造. Podczas tegorocznych Karolinek gimnazjalici zwr鏂ili szczeg鏊n uwag na tradycje obchod闚 imienin, zwyczaju, kt鏎y mocno przyj像 si w Polsce. Zapoznali wszystkich ze znaczeniem imienia Karol oraz opowiedzieli o wszystkich imionach naszego patrona.

W dzieci雟twie Karola nazywano najczciej zdrobnieniem imienia Lolek. Jego mama, Pani Emilia, wo蕨c go w w霩ku, cz瘰to m闚i豉 swoim znajomym: Zobaczycie, m鎩 Lolek b璠zie kiedy wielkim cz這wiekiem. Wo豉li na niego: Lolu albo Lolek, a ma貫mu Karolkowi wcale to nie przeszkadza這.

Karol Wojty豉 zdawa matur i przyjmowa bierzmowanie w 1938 r. Kilka miesi璚y wczeniej w Krakowie zmar s造nny dramaturg Karol Hubert Rostworowski. ζtwo si domyli, 瞠 Karol Wojty豉 nieprzypadkowo wybra imi Hubert na bierzmowanie.

Kiedy Karol Wojty豉 zosta papie瞠m przyj像 imiona Jan Pawe II.  Wyb鏎 tych imion mia symbolizowa kontynuacj dzia豉 wielkich poprzednik闚 Jana XXIII i Paw豉 VI oraz Jana Paw豉 I.

Karol Wojty豉 dzisiaj ju w. Jan  Pawe II to  wz鏎 do naladowania, a jego imieniny Karolinki, to imieniny naszego gimnazjum, to imieniny naszej dyrekcji, nauczycieli, pracownik闚 szko造 i nasze wszystkich uczni闚.

W tym dniu 篡czymy wszystkim, aby Karol Wojty豉 by dla ka盥ego z nas wielkim autorytetem.

Oczywicie tradycyjnie w tym dniu Pan Dyrektor z這篡 wszystkim 篡czenia i mia s這dk niespodziank imieninowe cukierki od patrona.