rok szkolny 2018/2019

OBCHODY 100 - LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGΜCI - APEL

W czyjem sercu mi這 tleje,

I nie toczy go zgnilizna,

W tego duszy wci嘀 janieje:

B鏬, rodzina i ojczyzna!

W takim tonie W豉dys豉w Be透a przez p馧 wieku uczy szczeg鏊nie m這dych Polak闚 tego, czym jest patriotyzm. Sam nie do篡 odzyskania przez Polsk niepodleg這ci, ale wierzy, 瞠 czas wolnoci nadejdzie. I nadszed.

W setn rocznic odzyskania przez Polsk Niepodleg這ci uczniowie naszej szko造 pod czujnym okiem p. ㄆkasza Fr鉍zka i przy wsparciu p. Iwony Maciejewskiej, Ewy R騜ok, Agnieszki Chmieleckiej i Ma貪orzaty Dr頊ikowskiej zaprosili ca章 spo貫czno szkoln na kolejn nietypow lekcj historii.

Spotkanie z histori rozpocz窸a projekcja filmu animowanego Ku Niepodleg貫j autorstwa naszej absolwentki, Katarzyny R騜ok. Film przypomnia rozbiory, powstanie legion闚 polskich we W這szech, przybycie J霩efa Pi連udskiego do Krakowa, wa積e bitwy a do dnia odzyskania  przez Polsk niepodleg這ci.

Nast瘼nie uczniowie klas IV a,c i  d przypomnieli doskonale wszystkim znany Katechizm polskiego dziecka W. Be透y.

Po ch鏎alnym wyst雷ieniu czwartoklasist闚 zaproszeni zostalimy do obejrzenia specjalnego wydania programu M闚i wieki prowadzonego przez Ma貪orzat Krupi雟k i Jeremiego Lisickiego z klasy 3a gimnazjum.

Program w ca這ci powi璚ony by 100 rocznicy Odzyskania przez Polsk Niepodleg這ci i przybli瘸 najwa積iejsze wydarzenia minionego stulecia, wydarzenia: polityczne, kulturalne i sportowe, kt鏎e mia造 znacz鉍y  wp造w na kszta速 i charakter dzisiejszej Rzeczpospolitej.

Nie zabrak這 m.in. sylwetek J霩efa Pi連udzkiego, kardyna豉 Stefana Wyszy雟kiego,  Karola Wojty造, Lecha Wa喚sy i wszystkich Prezydent闚 III Rzeczpospolitej. Przypomniano polskich laureat闚 Nagrody Nobla.

Tylko ludzie prawdziwie szlachetni potrafi odczuwa mi這 do Ojczyzny i w imi tej mi這ci dokonywa czyn闚 wielkich [W. Gombrowicz]

Obejrzelimy materia造 dokumentalne dotycz鉍e kampanii wrzeniowej, zbrodni katy雟kiej, powstania Armii Krajowej, wybuchu powstania warszawskiego, zako鎍zenia wojny, strajk闚, stanu wojennego

Gimnazjalici z klasy 3d i z wokalnej grupy artystycznej dzi瘯i tekstom piosenek sprzed lat przybli篡li m這dej widowni klimat PRL-u.

Scenka kolejkowa m這dszych rozbawi豉, a u starszej nieco widowni wywo豉豉 wspomnienia

Wykonanie przez Juli Woniak klasa III A gim  piosenki Kory Krakowski spleen wzbudzi這 ogromny zachwyt widz闚.

Wr鏚 wa積ych wydarze minionego stulecia nie zabrak這 tak瞠 wspomnie o Karolu Wojtyle -  Patronie naszego Gimnazjum i o jego pontyfikacie.

W czasie programu przypomniane zosta造 tak瞠 wa積e wydarzenia ostatniego 獞ier獞iecza: uchwalenie nowej konstytucji, przyst雷ienie Polski do NATO, Paktu P馧nocnoatlantyckiego, do struktur Unii Europejskiej, tragedia Smole雟ka

Do g喚bokiej refleksji nad tym, czym dzi dla nas jest patriotyzm, sk這ni豉 wszystkich piosenka Dok鉅 idziesz, Polsko?  w wykonaniu uczennic klas 7. S這wa kardyna豉 Stefana Wyszy雟kiego: Sztuk jest umiera dla ojczyzny, ale najwi瘯sz sztuk jest dobrze 篡 dla niej  jeszcze d逝go b璠 rozbrzmiewa w naszych uszach.

Na zako鎍zenie spotkania wszyscy wys逝chali okolicznociowego wyst雷ienia Dyrektora Szko造 Pana Dariusza Grabowskiego.

Gdy jesienn wi靖eczn por

S造sz:

Walka, wolno, blizna

Zastanawiam si, czym jest naprawd

Moja ojczyzna