Wydarzenia Sportowe

rok szkolny 2017/2018

II MEMORIAŁ DANUTY FRYSZKOWSKIEJ W PIŁCE SIATKOWEJ DZIEWCZĄT - RADOM /30.09 - 1.10/

Memoriał na medal

Dwa lata minęły od śmierci Danuty Fryszkowskiej. Osoby, która stworzyła od „zera” kobiecą siatkówkę w Radomiu. Zaczynała od sali jeszcze mniejszej niż sala gimnastyczna w Międzyborowie. W tej chwili MUKS 13 Radom jest liczącym się klubem na Mazowszu. Danusia poza umiejętnościami czysto trenerskimi była również cudownym człowiekiem którego nie dało się nie lubić. Zawsze uśmiechnięta i optymistycznie nastawiona do życia. Gdzie nie pojechała w Polskę czy na Mazowsze była serdecznie witana. Władze Radomia wraz z zarządem, stworzonego przez Danusię klubu sportowego, postanowili organizować turniej piłki siatkowej ku pamięci wspaniałej trenerki. W dniach 30.09 – 1.10 na trzech hala sportowych w Radomiu rozgrywał się II Memoriał Danuty Fryszkowskiej w piłce siatkowej dziewcząt w kategoriach: juniorka, młodziczka, „czwórki” i „trójki”. Mimo dużego natężenia meczy w ostatnich tygodniach trener Łukasz Śliwerski postanowił wyruszyć do Radomia z liczną grupą siatkarek żeby uczcić pamięć koleżanki występami na radomskich parkietach.

Zespół z Międzyborowa wystartował w dwóch kategoriach młodziczka oraz „czwórki”. Starszy zespół reprezentowały: Karolina Frynia, Anna Szymańska, Dominika Żukowska, Wiktoria Galińska, Oliwia Gołębiewska, Oliwia Banasiewicz, Maja Wilgosz, Aleksandra Szczurowska, Julia Jakubiak oraz Hanna Wasiak. Nasz zespół rywalizował z pięcioma innymi przez dwa dni w systemie „każdy z każdym”. Na pierwszy ogień poszły koleżanki z zespołu Gala Skarżysko. Międzyborowianki szybko sobie poradziły wygrywając do 6 i 10. Kolejny przeciwnik to gospodynie turnieju. I w tym przypadku już tak łatwo nie było. Nasz zespół przespał pierwszego seta przegrywając go do 13. W drugim secie na boisku już dominował zespół z Międzyborowa wygrywając do 16. Warto zaznaczyć że turniej odbywał się systemem, który dopuszczał nietypowo remis w meczu oraz sety do 20 punktów. Kolejne dwa spotkania Wrzos wygrał po 2:0 w setach do 6 i 19 z Esperanto Warszawa oraz do 14 i 8 z 13 Radom drugim zespołem. Mecze były pod pełną kontrolą chodź w drugim secie z ekipą z Warszawy po dużych roszadach w składzie set zrobił się tak wyrównany i zacięty. Drugiego dnia został rozegrany mecz który można było nazwać „finałem”. Bas Białystok i Wrzos Międzyborów potrzebowały zwycięstwa 2:0 żeby świętować zwycięstwo w całym turnieju. Pierwszy set odbył się pod całkowite dyktando zespołu z Białegostoku. Silna, bezbłędna zagrywka oraz skuteczny atak w zestawieniu z fatalną zagrywką i śpiącą ekipą z Międzyborowa skończyła się porażką Zwycięstwem BAS-u do 14. Krótka przerwa w zespole z Międzyborowa pomiędzy setami była bardzo nerwowa i mocno pobudzająca. Efekt był piorunujący. Zawodniczki z Wrzosu Międzyborów odzyskały skuteczną zagrywkę, a w ataku grały bardzo inteligentnie. To dało pewną wygraną do 15. Mecz zakończył się wynikiem 1:1 co nie satysfakcjonowało żadnego zespołu. Po długim liczeniu „małych punktów” między zainteresowanymi okazało się, że Wrzos Międzyborów wygrywa cały turniej (raptem 5 małymi punktami) z MUKS 13 Radom, a BAS Białystok musi się zadowolić brązowymi medalami.

Radość nie trwała długo, bo zaraz po zakończeniu meczu młodziczek na drugiej hali rozpoczynał się mecz o brązowy medal w kategorii siatkarskich czwórek gdzie wałczyły ze sobą zespoły z Międzyborowa oraz Gepard Wieżbica. Do tego meczu zespół z Międzyborowa przegrał tylko jedno spotkanie z gospodyniami turnieju. Niestety, przy tak ułożonym systemie, oznaczało to walkę o trzecie miejsce w turnieju. I tak był to już sukces ponieważ zespół w składzie Lena Kwietniewska, Hanna Maciejak, Julia Zając, Karolina Kotowska, Martyna Kwiatkowska oraz Antonina Zbrzyzny, dopiero od września gra w nowym ustawieniu. Jednak dziewczyny szybką się uczą i efekty było widać w Radomiu. Silna zagrywka oraz spryt przy wykańczaniu akcji dał zespołowi z Międzyborowa możliwość walki o brązowy medal. Przeciwnik również z małej miejscowości z pod Radomia dzielnie stawiał opór ekipie Wrzosu jednak w rezultacie muszą uznać wyższość przeciwniczek. Po czterdziestu minutach rywalizacji można było świętować zdobycie brązowego medalu.

Na ceremonii zakończenia turnieju wzięli udział wszyscy uczestnicy. Ponad 330 zawodniczek odebrało pamiątkowe bidony, torby lub koszulki. Oczywiście najlepsi otrzymali medale i puchary. Zostały również wyróżnione najlepsze zawodniczki w zespołach. W kategorii młodziczek wyróżnienia w naszym zespole otrzymała Anna Szymańska, a w „czwóreczkach” Karolina Kotowska.

Bardzo duże podziękowania należą się Wiktorii Sielskiej oraz Oliwii Grzeleckiej, które nie brały udziału w grze jednak pojechały, żeby pomóc trenerowi w dopilnowaniu zespołów podczas kiedy on krążył miedzy jedną a drugą salą. Bez nich udział jednej z ekip byłby niemożliwy. Serdecznie dziękujemy.