Kronika Przedszkolaka

rok szkolny 2016/2017

21 marca - ŻEGNAJ ZIMO, WITAJ WIOSNO

Staremu, polskiemu zwyczajowi czyniąc zadość, zorganizowaliśmy dla dzieci z Przedszkola w ZSP w Międzyborowie, niecodzienną atrakcję – topienie Marzanny. 21 marca 2017r. na czele z kukłami (wykonanymi przez nasze dzieci, rodziców i nauczycieli), ruszyliśmy wesołym korowodem do Ochotniczej Straży Pożarnej w Międzyborowie. Po dotarciu na miejsce przedszkolaki chórem wyrecytowały pożegnalny wierszyk dla zimy i Marzanny, po czym, Pan Strażak podpalił kukły i wrzucił je do stawu, znajdującego się na terenie Ochotniczej Straży Pożarnej.

Jak na przedszkole z misją przystało, postanowiliśmy w trakcie obchodów święta wiosny, połączyć przyjemne z pożytecznym i edukacyjnym. Po oficjalnym pożegnaniu Marzanny, Strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku, dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, szkód wyrządzonych przez powodzie i wichury.

Największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki. Przedszkolaki z bliska mogły oglądać, dotykać  wyposażenie, jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy strażacy. Wychowankowie wykazali ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyli cenną wiedzę. Duża część przedszkolaków, szczególnie chłopcy, postanowili w przyszłości zostać strażakiem.

Opracowała:

Magdalena Malka