Kronika Przedszkolaka

rok szkolny 2017/2018

20 grudnia - WIGILIA ŚRODOWISKOWA

„Dziękujemy Ci Matko”

Są takie dni, w życiu szkoły w Międzyborowie, które wyjątkowo zapisują się w sercach tych, którzy uczestniczą w tym niesamowitym wydarzeniu. To właśnie w dniu 20 grudnia 2017 roku aula gimnazjum zapełniła się po brzegi, aby wspólnie przeżyć Wigilijne spotkanie.

Uczniowie klas 1 – 3 przedstawili program artystyczny „Dziękujemy Ci Matko”. Poszukiwanie Matki poprzez poznawanie jej przymiotów, walorów, wartości doprowadziło dzieci do Tej, która odmienia serca najbardziej zagubionych, zatroskanych, opuszczonych. I tak, główny bohater Tomek, zmienia się na oczach widzów z opryskliwego, rozbrykanego chłopca w pokornego, pełnego radości kolegę i syna.

Ta przemiana dokonuje się dzięki drodze, którą przeszedł, oraz przyjaciołom, których spotyka podczas swojej podróży. Zwierzątka swoim uśmiechem, wdziękiem poruszyły jego serce.

Koledzy ze szkolnej ławki są przykładem tego, co ważne, wartościowe.

Radość płynąca z tańca maluszków w kolorowych ludowych strojach zastanawia naszego bohatera jak dotrzeć do  Matki, a Głos dochodzący z przestworzy prowadzi krok po kroku do Niej.

Aniołowie głoszą słowem i tańcem, że Miłość Maryi – prowadzi do szczęścia, nadaje sens życiu. „Ludzie szukają drogi do nieba, Nawet rakietą chcą dotrzeć doń, A tak niewiele przecież potrzeba Wystarczy patrzeć, wpatrzeć się w Nią.”

Pieśni, kolędy zaśpiewane przez szkolny chór „Fermata” i mały chórek klas 1 – 3 towarzyszył całemu wydarzeniu pogłębiając przemianę Tomka. „Ja jestem, ja czuję, ja żyję. Dziękuję Ci Mamo, Tato, Boże za to że żyję!”.

I nagle Ona – Matka wszystkich Matek - Pani Jasnogórska swoim spojrzeniem, ciepłem, prostotą, ujmującym uśmiechem przygarnia do serca wszystkich – aktorów, widzów, gości, nauczycieli … Przemiana dokonuje się w całej, zgromadzonej na auli wspólnocie. Na twarzy Tomka pojawia się uśmiech. Dziś potrafi powiedzieć: „Przepraszam Cię, Mamo”.

Po odczytaniu fragmentu Ewangelii przez ks. Rafała Woronowskiego, pan dyrektor Dariusz Grabowski, wójt gminy Maciej Śliwerski oraz ks. Krzysztof Krawczyk – proboszcz parafii – w życzeniach świątecznych podkreślili wartości i przesłanie płynące z przeżytego przedstawienia.

To, krótka opowieść scenariusza, którego autorem i wykonawcą były wszystkie nauczycielki nauczania zintegrowanego naszej szkoły. Dzięki ich zaangażowaniu, pomysłowości, otwartości – jak czuję – została  pięknie przedstawiona opowieść o poszukiwaniu i odnalezieniu Miłości. Obraz Jasnogórskiej Pani powstały z setek miniaturowych zdjęć dzieci, ich rodzin, nauczycieli stał się podziękowaniem i oddaniem się nas wszystkich w opiekę Maryi.

Program przedstawiłyśmy po raz drugi dla uczniów klas 1 – 3 oraz przedszkolaków. Mikołaj – dyrektor szkoły Dariusz Grabowski – obdarował wszystkich wykonawców super czekoladą, jako uznanie trudu włożonego w całe przedstawienie.

Z całego serca dziękuję dzieciom – aktorom, koleżankom – nauczycielkom, rodzicom, przedstawicielom mediów, pracownikom obsługi za wspólne działania i realizację wyjątkowego dla wszystkich i dla mnie Wieczoru Wigilijnego. Słowa przekazane na czerwonych serduszkach, niech staną się dla nas wszystkich życzeniami na najbliższy rok. „Drogi Jezu zatopiony w  objęciach Maryi. Nie mogę zrobić tego, co bym chciał, tylko swoimi siłami. Potrzebuję Cię w  moim życiu. Dzisiaj, jutro, zawsze…”.

Wicedyrektor  klas I – III
Renata Brańska