Kronika Przedszkolaka

rok szkolny 2018/2019

3O listopada - ANDRZEJKI

W piątek – 30 listopada w przedszkolu odbyły się andrzejkowe wróżby. Zebraliśmy się, by  wspólnie się pobawić, poczarować, powróżyć. W tym dniu wychowawczynie  zabrały dzieci do świata magii i czarów. W salach widniały tajemnicze dekoracje. Dowiedzieliśmy się co nas czeka w niedalekiej przyszłości (kto musi uważać na zdrowie, kto spotka kogoś dawno nie widzianego, ile prezentów przyniesie mi Mikołaj…) i tej bardziej odległej (np. dotyczącej tego jaki zawód wybiorą przedszkolaki jak już dorosną).

Jednak najwięcej emocji towarzyszyło dzieciom podczas wróżby z butami. Ustawiały je jeden za drugim. Kogo but pierwszy przekroczy próg sali, ten pierwszy ożeni się/wyjdzie za mąż.

Wreszcie nadszedł moment lania wosku przez klucz: „co ma stać się niech się stanie” te słowa wypowiadały dzieci, gdy wosk spływał do wody. Ze swoich odlewów przy pomocy światła odczytywaliśmy swoją przyszłość.

Czy wróżby się spełnią – czas pokaże. Bawiliśmy się  wyśmienicie a każda nowa wróżba wzbudzała w dzieciach ogromną ciekawość. Po zakończeniu wróżenia przedszkolaki zabrały ze sobą swoje „andrzejkowe przepowiednie”, by pochwalić się nimi rodzicom. Mamy nadzieję, że zabawa andrzejkowa powtórzy się również w przyszłym roku i dostarczy przedszkolakom tyle samo radosnych przeżyć.

M. Malka

M. Mróz