Kronika Przedszkolaka

rok szkolny 2020/2021

21 marca - PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

W dniu 22 marca 2021r. tradycyjnie, jak co roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. W tym celu przedszkolaki przygotowały piękne kukły Marzanny. Postać Marzanny do dzisiejszego dnia budzi spory i wzbudza dyskusję w środowisku naukowym, ponieważ nie do końca wiadomo, co przedstawiała sobą ta postać. Jest dużo hipotez. Od takiej, że Marzanna była demonem i wiązało się to z lokalnymi obrzędami. Aż po takie stwierdzenia, że była to postać boska. Na placu przedszkolnym, dzieci prezentowały swoje kukły. Po prezentacji  przedszkolaki wraz z wychowawczyniami stwierdziły, że każda Marzanna zasługuje na miano najpiękniejszej. Podsumowując ten przemiły dzień każda grupa przedszkolna otrzymała pamiątkowy dyplom oraz  nagrodę, którą ufundowała Rada Rodziców.

Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer, podczas którego mogliśmy pożegnać zimę i powitać wiosnę. Dzieci radośnie maszerowały z Marzannami, które następnie pożegnaliśmy jak nakazuje tradycja. Zostały spalone przy śpiewie wiosennych piosenek. Pa, pa zimo! Bardzo pomocni okazali się strażacy z OSP w Międzyborowie, którzy strzegli bezpieczeństwa podczas spalania kukły.

Wrzucając Marzanny do wody pożegnaliśmy zimę, a z wielką radością powitaliśmy wiosnę. Dzień był bardzo udany,  na wielu twarzach gościł uśmiech i widać było ogromną radość.

Wioletta Zdanowska