Kronika Przedszkolaka

rok szkolny 2020/2021

30 listopada - ANDRZEJKI

„Hokus-pokus, czary-mary,
niech się spełnią andrzejkowe czary.”

30 listopada w naszym przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera ponieważ świętowane były Andrzejki. Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości.
     Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Każda z grup w sposób wyjątkowy przygotowała się do tego magicznego dnia. Tajemnicze dekoracje sali, panie przebrane za wróżki sprawiły, że przedszkolaki przeniosły się w krainę czarów i wróżb. Poprzez zabawę miały również okazję przybliżyć się do tradycji i obrzędów ludowych. Nie zabrakło ustawiania butów, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą wirującej butelki oraz  tradycyjnego lania wosku. Zachwycone dzieci wspólnie z wychowawczyniami przelewały wosk przez symboliczny klucz, który według tradycji zamyka i otwiera wszelkie tajemnice i sekrety. Wróżby przeplatane były tańcami i zabawami przy skocznej muzyce. Zabawa była przednia, przedszkolaki wróciły do domu w doskonałych humorach jeszcze długo rozpamiętując przepowiednie.

Wioletta Zdanowska