Kronika Przedszkolaka

rok szkolny 2014/2015

 

28 września - 70. ROCZNICA BITWY POD JAKTOROWEM

Prezydent Polski w Budach Zosinych

 

W piękny niedzielny poranek 28 września odbyły się uroczyste obchody 70. rocznicy Bitwy pod Jaktorowem. Cmentarz wojenny Armii Krajowej w Budach Zosinych co roku gości wszystkich, którzy chcą uczcić pamięć poległych żołnierzy w tej największej bitwie partyzanckiej po tej stronie Wisły.

Tegoroczne obchody były doniosłe z wielu powodów.  Gościem honorowym był Prezydent RP Bronisław Komorowski. Pan prezydent najwyraźniej lubi bywać na obchodach rocznic tej bitwy, była to już jego trzecia wizyta w Budach Zosinych. Przemówienie prezydenta po Mszy św. pokazało, że doskonale orientuje się w historii tych ziem, a patriotyzm jest dla niego czymś bardzo ważnym.

Mszę. Św. odprawił tego dnia – jak prawie co roku – JE ks. Bp Józef Zawitkowski. Piękna homilia nawiązywała do licznych postaci z historii Polski i wielu dzieł literackich, muzycznych i plastycznych. Jak zwykle ludzie wsłuchiwali się w słowa księdza biskupa, była to piękna lekcja z historii i patriotyzmu. Szczegółowa relacja z obchodów rocznicowych za kilka dni.

Jerzy Jankowski

Copyright © 2012-2021 ZSP w Międzyborowie