Kronika Przedszkolaka

rok szkolny 2014/2015

 

XVII DNI MIĘDZYBOROWA

Kolejna edycja Dni Międzyborowa za nami. Od 29 maja do 1 czerwca miały miejsce wydarzenia o charakterze kulturalnym, sportowym, rozrywkowym i ekologicznym.

29 maja odbyły się dni patronów międzyborowskich szkół, czyli Józefa Jagielskiego – byłego kierownika międzyborowskiej podstawówki - i Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II. W obu szkołach odbyły się okolicznościowe apele, przypomniano postaci patronów, złożono kwiaty pod tablicami pamiątkowymi.  

Tego samego dnia na Wydmach Międzyborowskich młodzież miała okazję poznać walory przyrodnicze swojej miejscowości. Po ścieżce dydaktycznej oprowadzali uczniów przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Wydm Międzyborowskich.

Również w sobotę odbyła się XVI edycja Otwartego Turnieju Jednego Wiersza im. Ziemowita Skibińskiego Srebrna Szyszka w Międzyborowie. Na auli zebrało się ok. 80 osób, a w samym turnieju wzięło udział 40 poetów. Zwyciężyła Anna Maria Wierzchucka z Warszawy.

W niedzielę 31 maja miał miejsce tradycyjny festyn pod hasłem Żyjmy ekologicznie. Wszystko jak zwykle rozpoczęło się Mszą Św. z udziałem Orkiestry Międzyborów i przemarszem na teren szkoły. Odbył się tego dnia rajd rowerowy, rajd nordic-walking, gry i zabawy zręcznościowe, można było pojeździć konno, a także skorzystać z oferty wielu stoisk wystawionych przez szkołę, a także okoliczne firmy. Bogatą ofertę przedstawili dzieci i młodzież szkolna; śpiewano, tańczono, grano, recytowano, setki mieszkańców przybyły oglądać na scenie swoje pociechy, tym bardziej, że pogoda dopisała w tym roku nadzwyczaj. Dyrektor Dariusz Grabowski i wójt Maciej Śliwerski wręczyli dyplomy Przyjaciel szkoły, jest to coroczny zwyczaj uhonorowywania osób, które nie szczędzą czasu i pieniędzy, by pomagać szkołom w Międzyborowie. Z ciekawostek można jeszcze dodać, że na festynie zaprezentował się np. Szwadron 27. Pułku Ułanów, zagrał na bębnach zespół Comparsa, doskonałą grochówkę jak zwykle przygotowała OSP Międzyborów, a na koniec zagrał zespół Rock and Chillin Roberta Siniarskiego.  

Wśród imprez towarzyszących mieliśmy w tym roku „Noc w bibliotece” z 29 na 30 maja, Międzynarodowy Egzamin Cambridge, II Dzień Rodziny w Stajni Bieganów. Wszystko na zasadzie: dla każdego coś miłego.

Natomiast 1 czerwca odbyły się masowe zawody sportowe, a konkretnie XVI Otwarte Mistrzostwa Powiatu Grodziskiego Dzieci i Młodzików w Biegach Przełajowych. Wszystko to oczywiście o Puchar Starosty Grodziskiego.  

Organizatorami Dni Międzyborowa jest Stowarzyszenie Przyjaciół Wydm Międzyborowskich, Wójt Gminy Jaktorów, Starosta Grodziski (w części sportowej) oraz oczywiście międzyborowskie szkoły i przedszkole. Tak naprawdę jest to zbiorowy wysiłek kilkuset osób, bez których Dni Międzyborowa by po prostu nie było. W tym roku przez imprezy przewinęło się na pewno ponad 1000 mieszkańców, a całość należy uznać za wyjątkowo udaną.

Jerzy Jankowski

Copyright © 2012-2021 ZSP w Międzyborowie