Kronika Przedszkolaka

rok szkolny 2015/2016

 

27 września - OBCHODY 71. ROCZNICY BITWY POD JAKTOROWEM

Byliśmy w Budach Zosinych – 2015

 

27 września odbyły się kolejne uroczystości rocznicowe związane z Bitwą pod Jaktorowem. W 1944 roku partyzanci Armii Krajowej stawili opór Niemcom w bitwie, która miała miejsce w okolicach Jaktorowa i Międzyborowa. Niestety, bitwa była przegrana, ale zasłynęła jako największe starcie partyzanckie podczas II wojny światowej po tej stronie Wisły.  W bitwie brały udział wozy bojowe, czołgi, samoloty, a nawet pociąg pancerny. 

Społeczność lokalna z terenu Międzyborowa, Bud Zosinych, Jaktorowa i okolicznych miejscowości co roku czci ofiary tej bitwy, zbierając się na cmentarzu wojennym Armii Krajowej w Budach Zosinych. Nie inaczej było w tym roku.

W pogodną niedzielę 27 września zebrało się na uroczystościach ponad 3 tys. mieszkańców tych okolic, a także setki gości. Mszę Św. celebrował tym razem ks. prałat Jerzy Bors, a towarzyszyło mu kilku innych kapłanów. Wśród gości byli przede wszystkim – jak co roku – kombatanci Armii Krajowej, w tym uczestnicy Bitwy pod Jaktorowem. Uroczystości zaszczycili także Bronisław Komorowski – prezydent RP w latach 2010-2015, a także przedstawiciele rządu i parlamentu. Było również wielu samorządowców. 

W trakcie uroczystości głos zabrali goście, w tym przedstawiciele kombatantów Armii Krajowej, Bronisław Komorowski, Dorota Stalińska jako przedstawiciel marszałka Adama Struzika i Jacek Sasin jako przedstawiciel obecnego prezydenta Andrzeja Dudy.

Ważnym elementem obchodów był Apel Poległych i salwa honorowa. Na pewno był to najbardziej podniosły moment obchodów 71. rocznicy Bitwy pod Jaktorowem. Następnie kilkadziesiąt delegacji złożyło kwiaty pod pomnikiem poległych partyzantów. Towarzyszyło temu kilkadziesiąt pocztów sztandarowych, w tym Szkoły Podstawowej im. Józefa Jagielskiego i Gimnazjum im. Karola Wojtyły w Międzyborowie. Po uroczystościach odbyła się rekonstrukcja zestrzelenia niemieckiego samolotu bojowego. Rekonstrukcja była jeszcze bardziej udana niż w zeszłym roku.

Na koniec goście i mieszkańcy udali się na tradycyjną „grochówkę ze strażackiej kuchni”, która smakowała jak zwykle bardzo dobrze.

  

Copyright © 2012-2021 ZSP w Międzyborowie