Szkolny Klub Wolontariatu

DZIAŁANIA WOLONTARIATU (KLASY IV-VIII) W I SEMESTRZE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

W Szkolnym Klubie Wolontariatu działa aktualnie ok. 30 uczniów - niezwykle aktywnych, często wychodzących z inicjatywą oraz pomysłami do działań, bo przecież każdy ma coś, co może dać innym.

W pierwszym semestrze udało nam się zorganizować:

Jeden za wszystkich – wszyscy za jednego – „Paczka dla kombatanta”.

Jesień oraz czas przedświąteczny to zawsze czas, w którym bardziej niż w innym okresie staramy się dostrzec potrzeby drugiej osoby.

Dzięki chęci i pomocy zarówno uczniów, rodziców, jak i nauczycieli udało nam się zorganizować po raz kolejny „Paczkę dla kombatanta”, wspomagając tym samym organizację Rodacy Bohaterom. Łącznie zebraliśmy 25 paczek z żywnością.

Sprzątanie opuszczonych grobów na cmentarzu w Żyrardowie

31 października udaliśmy się na cmentarz w Żyrardowie, gdzie uczniowie porządkowali opuszczone groby, głównie małych dzieci z czasów jeszcze przedwojennych. Wiele z tych grobów nie ma żyjących opiekunów. Odwiedziliśmy również grób naszego patrona Józefa Jagielskiego, na którym zapaliliśmy symboliczny znicz.

Wsparcie na Starcie

Klasy 8. szkoły podstawowej zorganizowały sklepiki z pysznościami. Cały dochód został przekazany na fundację #oneday.

„Z zebranych środków One Day rozpocznie realizację projektu ONE START.  Odbiorcami tego projektu jest młodzież przygotowująca się do opuszczenia placówki i pragnąca uzyskać doświadczenie zawodowe w wybranej przez siebie profesji - poprzez kursy, szkolenia doszkalające, zdobycie prawa jazdy, a także naukę języków obcych”.

My wybraliśmy dziewczynkę uczącą się w technikum samochodowym, chcącą zrobić kurs manicure, a resztę pieniędzy przekazaliśmy na koszty dojazdu dzieci objętych wsparciem fundacji na galę rozdania prezentów.

Włączyliśmy się również w lokalną akcję „Przyspieszmy Święta dla Natalki”, pisząc kartki z życzeniami i prezentami dla Natalki Kostrzewy.

„Każdy może zostać Świętym Mikołajem”

Z okazji świąt wolontariat naszej szkoły, we współpracy z samorządem uczniowskim, zorganizował loterię świąteczną „Każdy może zostać Świętym Mikołajem”. Przedstawiciele klas IV-VIII losowali swój klasowy dobry uczynek. Przygotowaliśmy 21 losów, na których znalazły się zadania m.in. zbiórki karmy dla fundacji „Zielony Pies” we Mszczonowie, ubrania oraz środki chemiczne dla ośrodka dla bezdomnych, środki chemiczne i pielęgnacyjne dla domu samotnej matki na Bielanach, czy prezenty dla Paulinki, Filipka, Olka, Wiktorii, Lilianki, Mikołaja - dzieci z naszych okolic, które zostały dotknięte chorobą, a dodatkowy prezent pod choinką będzie dla nich na pewno powodem do uśmiechu J. Ponadto wśród losów znalazły się cztery z propozycją zorganizowania sklepiku dla Ośrodka Preadopcyjno – Interwencyjnego w Otwocku. Dzięki sklepikom udało się zebrać 1942 zł, za które zakupiliśmy 35 sztuk śpiworków, 22 kocyki oraz 18 rożków dla dzieci. Uczniowie z wielką radością i zaangażowaniem włączyli się w świąteczną akcję, każdej klasie udało się zrealizować swój świąteczny cel, czyli zostać Świętym Mikołajem.

I semestr zakończyliśmy kartkami i życzeniami dla Stasia, chłopca z zespołem Downa, które wysłaliśmy za pośrednictwem p. Katarzyny Frejlichowskiej.

Szlachetna Paczka

W szkole w Międzyborowie nie tylko uczniowie są wolontariuszami. Już po raz czwarty pracownicy ZSP w Międzyborowie włączyli się do ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”. Po wybraniu rodziny z naszych okolic rozpoczęliśmy zbiórkę najpotrzebniejszych produktów. W paczkach znalazły się m.in.: lodówka, mikrofalówka, ubrania, bon na ubrania zimowe do sklepu Decathlon, przybory szkolne, artykuły spożywcze, chemiczne, jak również prezent dla każdego członka wybranej rodziny.

Z całego serca dziękujemy Wszystkim, którzy przyczynili się do stworzenia paczki.