Warsztaty ekologiczne 100 lecie szkoły

100 uczniów! 100 kwiatów! 100 lat!!!

            Grupa 100 uczniów z klas trzecich oraz klasy czwartej miała szansę w wyjątkowy sposób celebrować 100-lecie Szkoły w Międzyborowie. Było to możliwe dzięki warsztatom poświęconym tematyce proekologicznej zorganizowanym na terenie naszej szkoły. Nawiązano w ten sposób także do obchodów Dni Ziemi.

            Uczniowie obejrzeli prezentację dotyczącą prawidłowego segregowania nieczystości stałych, wzięli udział w pokazach i konkursach. Było mnóstwo cennych informacji, wskazówek ekspertów i ciekawostek. Okazało się, że młodzi mieszkańcy gminy mogą pochwalić się sporą wiedzą dotyczącą tej tematyki. Najaktywniejsi otrzymali nagrody.

            Prowadzący warsztaty zaproponowali ciekawy sposób wykorzystania butelki typu PET jako naczynia do hodowania siewek kwiatowych. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu butelkowego pojemnika roślinkom nie zabraknie wody. Nie będą zatem wymagały wytężonej pracy i częstego podlewania. W przygotowanych własnoręcznie pojemnikach młodzi ogrodnicy wysiali nasiona kwiatów ogrodowych (wśród nich kilka odmian jadalnych i miododajnych). Przygotowali także różne osłonki na doniczki. Niektórzy tym celu ozdabiali metalowe puszki. Inni zastosowali metodę wikliniarską, wykorzystując odpowiednio pozwijane płachty starych gazet. Za swoje zaangażowanie uczniowie zostali nagrodzeni sadzonkami kwiatów, które zabrali do domów. Dzięki temu w 100 ogrodach pojawiły się nowe rośliny, które z pewnością przyczynią się do upiększenia okolicy międzyborowskiej szkoły. 

            Firma Hetman z Nadarzyna dostarczyła ponadto do szkoły specjalne pojemniki- stacje do segregacji. Odtąd każdy uczeń i pracownik szkoły będzie mógł się wykazać proekologiczną postawą.

            Serdecznie dziękujemy Paniom Agnieszce Bonieckiej i Joannie Stachowiak odpowiedzialnym za gospodarowanie odpadami w Urzędzie Gminy w Jaktorowie oraz Pani Dorocie Betko i jej współpracownikom z firmy HETMAN z Nadarzyna za przygotowanie dla nas tego bardzo ciekawego przedsięwzięcia.

Iwona Oskiera-Gałecka




Spotaknie z absolwentem naszej szkoły Jakubem Szmajkowskim

W ramach obchodów 100-lecia międzyborowskiej szkoły klasy II c, VIII c, VIII d, VIII f 6 czerwca spotkały się z absolwentem naszej  szkoły, wokalistą, autorem tekstów,  uczestnikiem proselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji2022,2023, członkiem boys bandu 4Dreamers, finalistą I edycji programu The Voice Kids Jakubem Szmajkowskim. Spotkanie zorganizowali byli wychowawcy Kuby – Bożena Jakubowska-wychowawca w klasach I-III  i Łukasz Frączek-wychowawca w Gimnazjum.

Miło było spotkać się po latach oko w oko, gdyż ostatnio widujemy Kubę tylko na ekranach telewizora. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i luźnej atmosferze. Kuba wspominał swoje szkolne lata i wydarzenia, które utkwiły mu w pamięci. Stresowały go egzaminy, występy podczas apeli na naszej szkolnej scenie. Stwierdził, że nasza szkoła bardzo dobrze przygotowała go do dalszej edukacji oferując różnorodne formy rozwijania swoich pasji i zainteresowań.

I właśnie o swoich pasjach uczniowie rozmawiali z Kubą. Zadawali mu przygotowane wcześniej pytania dotyczące jego lat szkolnych jako ucznia naszej szkoły oraz dotyczące jego muzycznej kariery.

Uczniowie klasy II c Władysław Panufnik i Stefan Szladowski zagrali dla Kuby na pianinie. Stefan jest samoukiem, Władek uczy się w szkole muzycznej.

Fanki Kuby Karolina Korba, Mila Kowalska i Liliana Rajska z II c zaśpiewały dla wszystkich piosenkę naszego gościa pt. ,,Nieskończone’’.

Na koniec Jakub rozdał wszystkim autografy, a my podziękowaliśmy mu upominkiem za spotkanie i poświęcony czas.

Gratulujemy Kubie wytrwałości w dążeniu do  celu, życzymy dalszych sukcesów!

Jesteśmy dumni z takiego absolwenta!

Bożena Jakubowska




Apel klas 1-3 z okazji obchodów Dnia Patrona 100.szkoły

Zebraliśmy się tu dzisiaj w takiej sprawie,

aby razem spędzić ten czas nie na zabawie.

Lecz poświęcić go na wspomnienia

o człowieku, patronie naszej szkoły,

który Międzyborów na lepsze zmieniał

            Jak co roku w naszej szkole pod koniec maja czcimy pamięć naszego patrona Pana Józefa Jagielskiego. W tym roku apel z tej okazji był wyjątkowy bo obchodzimy też setne urodziny naszej kochanej szkoły.

           Uczniowie klas drugich przybliżyli postać patrona i przypomnieli o najważniejszych jego dokonaniach opierając się na faktach zawartych  w Kronice Szkoły.

Śpiewali, ćwiczyli

recytowali wiersze,

i tańczyli.

           To pokolenie nie znało pana Józefa dlatego poprosiliśmy o kilka słów wspomnień z czasów współpracy z panem Jagielskim  naszych gości:

panią Małgorzatę Skórzyńską

panią Marię Brzostek

panią dyrektor Renatę Brańską

i pana dyrektora Dariusza Grabowskiego.

           Wszyscy bardzo ciepło wspominają pana kierownika i zapamiętali go nie tylko z jego pracy pedagoga i społecznika, ale jako człowieka, który pamiętał o Dniu Nauczyciela, imieninach pracowników a dla uczniów miał zawsze w kieszeni cukierki.

            Na koniec złożyliśmy kwiaty pod portretem pana Józefa Jagielskiego i trzymaliśmy warty.

           Wspólne zdjęcia  – chwila, która dla tych drugoklasistów  będzie wspomnieniem lat spędzonych w naszej szkole. Na pamiątkę wszyscy uczniowie otrzymali znaczki 100.szkoły i długopisy.

           Jesteśmy dumni z naszego patrona, który tak kochał dzieci i Międzyborów.

             Apel przygotowali uczniowie klas 2 wychowawcami i opiekunami.