Marzanna

Żegnamy zimę- witamy wiosnę. Topienie Marzanny !!!

21 marca przypada początek kalendarzowej wiosny.  Z pierwszym dniem wiosny wiąże się  wiele zwyczajów. Jednym z nich jest topienie Marzanny.  Przedszkole to idealne miejsce do organizacji pożegnania zimy i powitania wiosny przy pomocy Marzanny. Dzieci uwielbiają tę tradycję, która pozwala im na rozwijanie kreatywności  i poznawanie zwyczajów kulturowych.

Tego dnia zajęcia rozpoczęliśmy od  przeglądu na „Najładniejszą Marzannę”. Przegląd polegał na obejrzeniu każdej kukły i omówieniu wyglądu Marzanny symbolizującej odchodzącą zimę. Po prezentacji dzieci jednogłośnie stwierdziły, że wszystkie Marzanny zasługują na miano najpiękniejszej. Wszystkie grupy przedszkolne dostały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody, które ufundowała Rada Rodziców.

Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer, podczas którego mogliśmy pożegnać zimę i powitać wiosnę. Z własnoręcznie wykonanymi Marzannami  przedszkolaki  poszły do OSP  w Międzyborowie . W tym dniu przedszkolaki  mogły poznać specyfikę pracy strażaków oraz niektóre sprzęty jakimi dysponują. Dzieci dowiedziały się, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, ratują zwierzęta, a także pomagają mieszkańcom naszych miejscowości.

Na zakończenie spotkania dzieci oraz  panie podziękowały strażakom i życzyły wytrwałości w codziennych zmaganiach z przeciwnościami losu. Z uśmiechem na ustach szczęśliwi powróciliśmy ustach do  przedszkola.  Dzień był bardzo udany i będziemy go długo  wspominać z radością.

W. Zdanowska