Apel z okazji Święta Niepodległości klas 1-3

Narodowe Święto Niepodległości.

Dnia 9 listopada w naszej szkole odbyÅ‚ siÄ™ uroczysty apel z okazji ÅšwiÄ™ta NiepodlegÅ‚oÅ›ci. W tym dniu uczniowie klas trzecich wraz z wychowawcami przygotowali wspaniaÅ‚y i niezapomniany program.

W 1918 roku, 11 listopada, nasza ojczyzna po 123 latach zaborów odzyskaÅ‚a niepodlegÅ‚ość. PaÅ„stwo polskie po latach niewoli staÅ‚o siÄ™ niepodlegÅ‚e i wolne od zaborców. W zwiÄ…zku z uczczeniem tego najważniejszego wydarzenia dla kraju uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich uczestniczyli w uroczystej akademii.

Apel uÅ›wietniÅ‚y utwory patriotyczne w wykonaniu dzieci. WÅ›ród nich wyÅ›piewano piÄ™kne i szlachetne sÅ‚owa zawarte w utworach „Rota”, „RozkwitaÅ‚y pÄ…ki biaÅ‚ych róż” oraz ” Przybyli uÅ‚ani”. Bardzo ważnÄ… pieÅ›niÄ… byÅ‚a ” Piosenka mÅ‚odego patrioty”, która przypomniaÅ‚a uczniom kim jest patriota i jak ważne w życiu codziennym jest szanowanie symboli narodowych i kultywowanie pamiÄ™ci o swoich przodkach. Uczniowie wystÄ™pujÄ…cy w programie przedstawili historiÄ™ losów paÅ„stwa polskiego w drodze do niepodlegÅ‚oÅ›ci. Wcielili siÄ™ w uÅ‚anów, KoÅ›ciuszkÄ™, przedstawili pantomimÄ™ rozbiorów Polski.

Widowiskowym elementem apelu byÅ‚ ukÅ‚ad taneczny z flagami. Z zainteresowaniem uczniowie sÅ‚uchali samodzielnie uÅ‚ożonych i wyrecytowanych przez trzecioklasistów wierszy o  ojczyźnie. Uczestnicy apelu przeżyli wzruszenie i radość z faktu, że po 123 latach niewoli, nasza ojczyzna powróciÅ‚a na mapÄ™ Europy.

DzieÅ„ 9 listopada w naszej szkole byÅ‚ dniem wyjÄ…tkowym i uroczystym. DekoracjÄ… korytarzy i przypiÄ™tymi kotylionami, wspólnie staraliÅ›my siÄ™ pokazać, że jesteÅ›my Polakami – patriotami.

Bożena Jakubowska

Anna Wiraszka