DBI 2023

W ramach DBI 2023 przez cały marzec w naszej szkole realizowane były aktywności promujące bezpieczne, kulturalne oraz świadome korzystanie z Sieci przez uczniów.

Na poziomie poszczególnych klas zorganizowany został Szkolny Konkurs DBI 2023 polegający na wykonaniu:

-w klasach 4 plakatu w wersji elektronicznej lub ręcznie ph.: “Jestem bezpieczny w Sieci”,

-w klasach 5 plakatu w wersji elektronicznej lub papierowej ph. “Jestem kulturalny w Sieci”,

-w klasach 6 historyjki animowanej w Scratch ph.: “Uważni online”,

– w klasach 7 ulotki w serwisie Canva ph.: “Internet bez hejtu”,

-w klasach 8 plakatu ph.: “Ja internet vs. reality”.

Wpłynęły bardzo ciekawe prace w wersji papierowej oraz cyfrowej. Szczególnie aktywni byli uczniowie klasy 4d oraz 7b.

Odbył się również konkurs międzyklasowy na znajomość pojęć związanych z Internetem. Wyniki:

-I miejsce: klasa 4b, 5c, 6c, 7a, 8f.

-II miejsce: 4d, 5d, 6d, 7c, 8d i 8e

-III miejsce: 4c, 5b, 6a i 6b, 7b, 8b

-wyróżnienie: 4a, 5a i 5e, 8a i 8c.

W wybranych klasach piątych oraz szóstych przeprowadzono lekcje informatyki w oparciu o filmy animowane z kampanii edukacyjnej “Bądź z innej bajki” oraz filmy Akademii NASK “Plik i Folder Odkrywcy Internetu”. Omówiono kwestie cyberprzemocy z punktu widzenia sprawcy, ofiary i świadka.

Uczniowie klas ósmych wykonali ulotki “Jak bezpiecznie korzystać z Sieci?” skierowane do młodszych kolegów i koleżanek. Wybrane prace stanowiły element gazetek ściennych na korytarzach szkoły.

Uczniowie klasy 8f przygotowali apel dla czwartoklasistów ph.: “Bądź bezpieczny w Sieci”.  W oparciu o przygotowaną prezentację oraz dostępne animowane filmy starsi koledzy przestrzegli uczniów przed możliwymi zagrożeniami w Sieci, przed korzystaniem z mediów społecznościowych w nieodpowiednim wieku, podawali sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach, wskazywali, gdzie szukać pomocy. To wydarzenie wpisze się do szkolnego kalendarza jako cykliczna akcja. Całość spotkania zwieńczona była quizem z nagrodami.

Koordynatorami szkolnych działań DBI 2023 były p. Joanna Bednarska i p. Jolanta Cymerman.