Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Wtedy zaczyna się niesamowita, czytelnicza przygoda dzieci, które zaczynają już czytać. W tym roku szkolnym uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów aż pięciu klas pierwszych odbyło się w dniach od 25 do 30 października 2023 roku. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Podczas spotkania w bibliotece uczniowie zwiedzili bibliotekę, zapoznali się z układem książek na półkach i ich tematyką.

Dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, poznali regulamin biblioteki i zasady wypożyczania zbiorów bibliotecznych do domu. Następnie kandydaci na czytelników złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po tym nastąpiło uroczyste pasowanie za pomocą książki. By przypieczętować swoje przyrzeczenie nowi czytelnicy pozostawili odcisk palca na pamiątkowej tablicy. Następnie każdy uczeń z radością wypożyczył po raz pierwszy książkę oraz otrzymał pamiątkowy dyplom i zakładkę. Naszym najmłodszym czytelnikom życzymy ciekawych przygód w świecie książek!

Marta Kopczyńska

Agnieszka Aronowska