Warsztaty ekologiczne 100 lecie szkoły

100 uczniów! 100 kwiatów! 100 lat!!!

Grupa 100 uczniów z klas trzecich oraz klasy czwartej miaÅ‚a szansÄ™ w wyjÄ…tkowy sposób celebrować 100-lecie SzkoÅ‚y w MiÄ™dzyborowie. ByÅ‚o to możliwe dziÄ™ki warsztatom poÅ›wiÄ™conym tematyce proekologicznej zorganizowanym na terenie naszej szkoÅ‚y. NawiÄ…zano w ten sposób także do obchodów Dni Ziemi.

Uczniowie obejrzeli prezentacjÄ™ dotyczÄ…cÄ… prawidÅ‚owego segregowania nieczystoÅ›ci staÅ‚ych, wziÄ™li udziaÅ‚ w pokazach i konkursach. ByÅ‚o mnóstwo cennych informacji, wskazówek ekspertów i ciekawostek. OkazaÅ‚o siÄ™, że mÅ‚odzi mieszkaÅ„cy gminy mogÄ… pochwalić siÄ™ sporÄ… wiedzÄ… dotyczÄ…cÄ… tej tematyki. Najaktywniejsi otrzymali nagrody.

Prowadzący warsztaty zaproponowali ciekawy sposób wykorzystania butelki typu PET jako naczynia do hodowania siewek kwiatowych. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu butelkowego pojemnika roślinkom nie zabraknie wody. Nie będą zatem wymagały wytężonej pracy i częstego podlewania. W przygotowanych własnoręcznie pojemnikach młodzi ogrodnicy wysiali nasiona kwiatów ogrodowych (wśród nich kilka odmian jadalnych i miododajnych). Przygotowali także różne osłonki na doniczki. Niektórzy tym celu ozdabiali metalowe puszki. Inni zastosowali metodę wikliniarską, wykorzystując odpowiednio pozwijane płachty starych gazet. Za swoje zaangażowanie uczniowie zostali nagrodzeni sadzonkami kwiatów, które zabrali do domów. Dzięki temu w 100 ogrodach pojawiły się nowe rośliny, które z pewnością przyczynią się do upiększenia okolicy międzyborowskiej szkoły.

Firma Hetman z Nadarzyna dostarczyÅ‚a ponadto do szkoÅ‚y specjalne pojemniki- stacje do segregacji. OdtÄ…d każdy uczeÅ„ i pracownik szkoÅ‚y bÄ™dzie mógÅ‚ siÄ™ wykazać proekologicznÄ… postawÄ….

Serdecznie dziÄ™kujemy Paniom Agnieszce Bonieckiej i Joannie Stachowiak odpowiedzialnym za gospodarowanie odpadami w UrzÄ™dzie Gminy w Jaktorowie oraz Pani Dorocie Betko i jej współpracownikom z firmy HETMAN z Nadarzyna za przygotowanie dla nas tego bardzo ciekawego przedsiÄ™wziÄ™cia.

Iwona Oskiera-Gałecka