Wycieczka klas drugich do Zamku Królewskiego

w Warszawie na lekcje muzealne.

W dniu 12 marca 2024 roku wszystkie klasy drugie, czyli 2a, 2b, 2c, 2d i 2e uczestniczyły w wycieczce do Zamku Królewskiego w Warszawie.

Nie było to jednak zwykłe zwiedzanie. Każda z klas brała udział w  świetnej lekcji historii uczestnicząc w lekcjach muzealnych na określony temat:

-klasa 2b uczestniczyła w lekcji na temat „W pracowni Jana Matejki”

-klasa 2d – „Portret Króla Jegomości”

-klasy 2a, 2c, 2e  wzięły udział w lekcjach na temat „Król i jego dwór”

Była to pierwsza z cyklu lekcji muzealnych i miała ona na celu przybliżenie i poznanie ciekawostek związanych z historią Zamku Królewskiego.

W trakcie zajęć uczniowie pod kierunkiem przewodnika zwiedzili rezydencję królów. Podczas pobytu dzieci miały okazję odkrywać różne pomieszczenia, takie jak: sala tronowa, sale audiencyjne, komnaty mieszkalne oraz izby muzealne, zapoznając się z bogatymi zbiorami sztuki, mebli, porcelany i innych przedmiotów związanymi z historią Polski. Wędrując po Zamku oglądali ciekawe przedmioty codziennego użytku, dowiadywali się do czego one służyły i przez kogo zostały wykonane.

Podczas zwiedzania dzieci miały okazję sprawdzić swoją spostrzegawczość, zdolność logicznego myślenia, pięknego wysławiania się i uważnego słuchania. Klasy wykazały duże zainteresowanie programem zajęć i aktywnie uczestniczyły w lekcjach zarówno zadając ciekawe pytania, jak i odpowiadając na pytania przewodnika.

Największe wrażenie zrobiła na uczniach Sala Senatorska ze względu na swoją wielkość oraz Sala Tronowa – pięknie złocona.

Dzięki takim lekcjom historia Polski staje nam się bliższa.

Po opuszczeniu Zamku  zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia w jego okolicach.

Izabela Kuberska